Opět bude možno in person, aniž bychom museli za hranice všedních snů. Podobně jako před bez půl roku třiceti lety hned triplovaně na začátek evropského turné. Tak snad tentokrát bez horečky.
A kdybyste tam chtěli vypadat stylově, ještě zbylo pár triček k odběru v Praze, zájemce zkontaktujeme s jejich autorem.
Pokud ještě máte v bytě nějaké volné místo, tohle vůbec nevypadá špatně. Mohli by tomu klidně říkat After The Flood.
Zítra by měla vyjít kniha HVĚZDY V POLOSTÍNU, z níž nám v květnu představil ukázky její autor Michal Bystrov. U Galénů o tom ještě asi nevědí, zatím blíže na Fakebooku.
I tentokrát jsem v Kaštanu zapomněl poznamenat, že pořizování zvukových a obrazových záznamů není nejen zapovězeno, nýbrž vítáno, zvláště pokud byste byli ochotni se o ně podělit. Letos navíc nebyl přítomen žádný z našich obvyklých zaznamenavatelů, takže není co dát do archivu – cítíte tu životní příležitost?
Extrémní to snad nebude, omluvili se Tomáš Najbrt s Ondřejem Sobotkou, zastoupí je The Tired Horses.
Rozmýšlíte-li se ještě někdo, zda si objednat triko s letošním logem, rozvažte to, prosím, do příští neděle 12.5. Pak bude vše sečteno, podtrženo a předáno ke zpracování.
Vyskytoval-li by se snad někdo z vás příští sobotu 11.5. na Vysočině a nebyl přesycen dylanovkami, nějaké zazní v borovnickém kostelíku.
Své překlady Dylana neustále rozšiřuje a ve svých live streamech uvádí Jan Řepka, v Kaštanu se prý také můžeme těšit na novinku.
A víte, čím je významný 5. květen?
Pokud se vám zdá, že jsme se po podzimním ohlášení termínu 23. Dylan Days / Zimmerman Frei (ano, správně máte ve svých zápisníčcích poznamenánu sobotu 25. května) uložili k zimnímu spánku a dosud se plně neprobrali, máte pravdu pouze částečně. Na spánek nebyl čas, žel ani na DD/ZF. Rozkvetlé šeříky nás vyburcovaly a i když letos nesymbolizují slavné májové dny, program už dolaďujeme a co nevidět se zde objeví.
Stejně jako loni si dovolujeme nabídnout triko s logem Dylan Days, cena by měla zůstat stejná, tedy tři stovky české. K zakoupení bude už jen na místě v Kaštanu, časy zhoustly a posílat už nestíháme (možnost pozdějšího osobního vyzvednutí v Poličce, Novém Městě na Moravě a omezeněji i v Praze zůstává). Pokud o něj máte zájem, prosíme o objednávku s uvedením velikosti, abychom měli představu o množství.
V některém z letních čísel magazínu UNI by se měl objevit rozhovor s Winstonem Watsonem. Zatím si ho můžete poslechnout Na plovárně (pravda, Marek Eben se ke slovu moc nedostal, ale kdo viděl Neuvěřitelnou cestu, ví své).
Jenom rychle několik informací.
V následujících dvou týdnech se do našich krajů vrací na sedm koncertů Dylanův ex bubeník Winston Wilson. Kdo jste ho zažili předloni na Blues Alive, víte své, ostatní si můžou poslechnout celý záznam z archivu Českého rozhlasu, případně shlédnout tři ukázky na YouTube. Kdo jste na loňských Dylan Days nebo na onom předloňském Blues Alive viděli film Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey, také víte své. Minulý měsíc se účastnil summitu se svými předchůdci.
Na pultech už je překlad Dylanovy Filosofie moderní písně, jejíž originál nám v květnu okomentoval Zdenek Pecka. Poslechovku k tomu bude mít při letošních Blues Alive v sobotu 17.11. Ondřej Konrád.
Ve skladech nakladelství Galén prý ještě zbývá pár kousků sborníku článků Honzy Sobotky a vzpomínek na něj Jízda v protisměru. Nevlastníte-li jej dosud, neváhejte.
Pokud vám unikl archivní záznam Jana Sobotky & Pavla „Kuličky“ Všianského z festivalu 6. Otevřené nebe 12.6.2004 v Radosticích, naleznete jej zde.
Už v červnu na Vltavě vysílali rozhovor s Petrem Vizinou Dylanovo klepání na nebeskou bránu a stále je možné si ho pustit z archivu.
Že 17. listopadu vyjde The Complete Budokan 1978 jste už asi zaznamenali. Zajímavé vzpomínky k tomu měl na Facebooku Rob Stoner.
A pro 23. Dylan Days / Zimmerman Frei máme v Kaštanu rezervovanou sobotu 25. května 2024.
Loňský rok nás namlsal hladkým průběhem a hojnou účastí, příčí se nám ovšem říkat, že se to vrací „do normálu“. Úvodní organizační a technické problémy přesahovaly obvyklou míru. Mrzí nás zvláště zamrzání počítače, když Matthew Sweney mluvil o Dylanových zpěvačkách. Pokud se nám podaří získat prezentaci a odkazy na videa, poskytneme je. Zatím aspoň odkaz na zmiňovaný úvod koncertu v Toronto, Massey Hall 20 April 1980 s příběhem o paní, co neměla lístek na vlak a dal jí ho Ježíš a Lindu Ronstadt s Clyde King.
Křest knihy Jízda v protisměru měl být doprovozen archivním videem Jana Sobotky & Pavla „Kuličky“ Všianského z festivalu 6. Otevřené nebe12.6.2004 v Radosticích, ale už na něj nedošlo, k shlédnutí je zde.
To, že sál vždy nepraskal úplně ve švech, by se dalo přičíst i slunnému a teplému dni po dlouhé době, který mnohé návštěvníky lákal k delšímu posezení na zahrádce pod kaštany (když si to člověk umí zdůvodnit, hned se mu lépe dýchá). Atmosféra však byla příjemná, jak dokumentují fotky Jindřicha Oplta.
Z videozáznamů máme zatím jen Radosti života. Natáčejících bylo ale více, chtěli-li byste se podělit, pošlete nám, prosím, odkaz. Nemáte-li YouTube účet, můžeme vaše videa umístit do našeho kanálu.
Knihu Jízda v protisměru je již možné si objednávat přímo v nakladatelství Galén. A samozřejmě ji žádat u všech dobrých knihkupců 🙂
Pokud jste si s knihou objednávali i triko, dodáme vám oboje, jen prosíme o jistou trpělivost. Do pátku 26.5. je možné si triko s logem letošních DD/ZF ještě dodatečně objednat, bude se dělat dotisk.
Dnes je Dylanovi 82, snad nám ještě chvíli vydrží, jeho současníci teď mizí nahusto 🙁 R.I.P. Pete Brown & Tina Turner
Nedojde-li k zemětřesení, pádu meteoritu nebo závažným dopravním komplikacím, měli bychom se zítra potkat v Kaštanu.
Ač to bylo do poslední chvíle napnuté, budou tam knihy Jízda v protisměru i trika s letošním logem osobně přítomny. Abonenty prosíme, aby si přichystali drobné tři stovky (á triko) a/či dvěstěpade (á kniha, jinde pak budou za 290), ať předávka odsejpá. Knihy budou k mání i pro neabonenty, pár triček taky, případně se budete moci zapsat k dotisku (v tom shonu došlo k určitým záměnám velikostí, takže vůči objednávkám úplně nesedí, požadované doděláme). Doporučuji dostavit se s jistým předstihem, od tří začínáme v PopMuseu (jak jistě máte poznamenáno ve svých deníčcích) a pak to bude jízda, kdy už nebude na komerci moc času. Dorazíte-li dříve, stihnete si v PopMuseu také prohlédnout čerstvě otevřenou výstavu Tenkrát na Chmelnici (vaši ctěné pozornosti doporučuji i stále on-line na webu přítomnou MNĚ SE LÍBÍ BOB! a mnohé další).
Objednavatelům trik, kteří se zítra nemohou dostavit, pošlu nebo předám tato (případně i s knihami), jakmile to budu stíhat, kterážto situace doufám nastane ne později než do dalších Dylan Days. Chcete-li „jenom“ knihu, odkázal bych vás na „všechna dobrá knihkupectví“ (z vlastní zkušenosti vím, že i ten nejotrlejší knihkupec se po třetím dotazu začne rozhlížet, kde by požadované obstaral) nebo na web nakladatelství Galén, kde sice tuto novinku najdete až posléze, ale zároveň s ní si můžete objednat další zajímavé kusy, třeba loni zde křtěné vzpomínky Louie Kempa DYLAN A JÁ (shlédněte interview překladatele knihy Ondřeje Sobotky s jejím autorem), CD Blues Session ŽIVÉ VYKOPÁVKY či zcela čerstvé 3CD Čundrgrund LIVE 1976-1978 (ano, správně, zazní na nich i písně vašeho oblíbence).
Program máte jistě všichni pečlivě nastudovaný – avšak na poslední chvíli došlo ke dvěma změnám v hudební části. Kojotům onemocněl kontrabasista, který zpívá většinu repertoáru, a bez základu jejich bicích se neobejde Bobby Tribute, neb jejich bubeník je momentálně bez auta. Ale aspoň nebudete muset utíkat na poslední metro před koncem, zbývajících je i tak dostatek a nebudou v takovém presu. S odpadnuvšími se snad shledáme za rok, dožijeme-li.
Tím bych rád opět obrátil vaši pozornost k Honzovi Sobotkovi, jemuž jsou letošní Dylan Days věnovány. Nebudu opakovat již řečené a předbíhat, na co dojde zítra, chcete-li se přidat a připravit, zde jsou záznamy některých jeho vystoupení slovem i hudbou:
14. Dylan Days / Zimmerman Frei – Arabské housle a Straussovy valčíky, Broken Harp
17. Dylan Days / Zimmerman Frei – Broken Harp
19. Dylan Days / Zimmerman Frei – Broken Harp
20. Dylan Days / Zimmerman Frei – Broken Harp
20. Dylan Days na 25. Blues Alive – kolokvium, Broken Harp
Práce na sborníku textů Honzy Sobotky byly nakonec dosti hektické, ale teď už je v tiskárně a s napětím sledujeme, jak dopadne závod s časem. Nebude to původně avizovaný samizdat, využili jsme velkorysé nabídky nakladatelství Galén. Kniha Jízda v protisměru bude tak krásná, že bychom ji chtěli mít doma, i kdybychom s ní neměli nic společného. Více po víkendu nebo při křtu příští sobotu.
Konečně je čas i na ostatní záležitosti kolem Dylan Days. Je hotov plakát i program, běží předprodej. A těšíme se na vás 🙂
Sborník textů Jana Sobotky začíná dostávat konkrétnější obrysy. Bude obsahovat jeho seriál o blues Jízda v protisměru z časopisu Crossroads a další hudební publicistiku z téhož i jiných časopisů, především Rock&Pop. Odbornější muzikologickou práci představí příspěvky z kolokvií s tématem „od folkloru k world music“ v Náměšti nad Oslavou (včetně loňského nepublikovaného). Další částí budou osobní vzpomínky – chtěli-li byste přispět svojí, budeme velmi rádi, potřebovali bychom ji dodat do konce března – a fotografická příloha.
Rozsah sborníku odhadujeme na 60-80 stran A5, cenu dle nákladů a nákladu mezi jednou až dvěma stovkami. Abychom mohli ten náklad stanovit, prosíme, abyste nám napsali, kdo budete sborník chtít. I pokud jste Honzu neznali, získáte čtivě a zábavně psaný koncentrát informací o blues, folku, Dylanovi, Cashovi, … Většina těch článků dnes už není jednoduše k dispozici, např. rozhovor s Davidem Evansem, který byl předevčírem uveden do Blues Hall of Fame a kterého před sedmi lety Honza představil i na Dylan Days.
Sborník bude představen a k dispozici při 22. Dylan Days / Zimmerman Frei v sobotu 20. května 2023 v Praze u Kaštanu. Ty chceme letos Honzovi věnovat, takže ani hudební část nebude striktně dylanovská, ale jako vzpomínka zazní i blues a bluegrass. O Dylana samozřejmě nepřijdete, Zdenek Pecka připraví předochutnávku loni vydané Zimmieho Filozofie moderního songu a Matthew Sweney pohovoří o Dylanových zpěvačkách. Program bude průběžně aktualizován.
Pokud byste měli zájem o tričko s logem letošních Dylan Days, je možné si ho objednat, napište nám velikost. Cena by se navzdory inflaci měla pohybovat mezi dvěstěpadesáti a třemi stovkami.
Letošní Dylan Days (budou se konat v sobotu 20. května 2023 v Praze u Kaštanu) bychom chtěli věnovat Honzovi Sobotkovi, který byl od začátku páteří těchto setkání a před měsícem jsme se s ním museli rozloučit.
Program nebude tak striktně dylanologický. V části „promluv“ chceme vedle dylanovských příspěvků dát také příležitost pro osobní vzpomínky na Honzu a snad dojde i na uvedení sborníku jeho článků (pokud se nám jej podaří připravit). Hudební část bychom chtěli pojmout jako tribute Honzovi, který byl znalcem nejen Dylana, ale také blues, bluegrassu, Johnny Cashe, lidovek anglo-amerických i českých. Prostor bude pro všechny tyto žánry, jednotlivé příspěvky předpokládáme spíše kratší (3-5 kousků) a prolínající se, se společným hraním a vzájemným hostováním, jak to u poct bývá. I tady bude místo pro osobní vzpomínky.
Kdybyste chtěli přispět do jedné či druhé části, ozvěte se nám.
Máme smutnou zprávu, včera zemřel Jan Sobotka. Rozloučení se bude konat v úterý 3. ledna od 15:00 v kostele sv. Václava na Smíchově.
Honza byl od začátku duší a dobrým duchem Dylan Days, s mandolínou a kytarou nebo přednášet jsme ho mohli slyšet a potkávat i mnohde jinde, jeho články v Rock & Popu, Harmonii, UNI a dalších periodikách těšily a směrovaly řadu lidí, zajímajících se o blues a americkou hudbu.
Smrt je svině, ale věříme, že na naději je krátká.
… that death is not the end.
Léto se nachyluje a novinek je přehršel.
Tou první (byť nikoliv today, je to domluvené už od půlky července) je termín konání 22. Dylan Days / Zimmerman Frei 2023 a to v sobotu 20.5.2023 opět v Kaštanu.
Další (také již asi starší, ale objevenou až teď) je, že na stránkách PopMusea je možné si prohlédnout panely z výstavy MNĚ SE LÍBÍ BOB!, které jsou nepřebernou studnicí poznatků o otiscích velikána v české (pop)kultuře (odkaz je až dole) a také pár fotek z programu letošních Dylan Days.
Do třetice k nám dorazila informace o konferenci Přivlastňování si Boba Dylana, která se uskuteční v Českých Budějovicích ve dnech 24. – 25. 11. 2022. Termín přihlášek je 15. 9. 2022, tak neváhejte, máte na to týden. Více zde a na FB.
A aby toho nebylo málo, Legacy Recordings dnes připomněly, že 1. listopadu vyjde po Tarantuli a prvním díle Kronik třetí kniha, jíž je Dylan nikoli námětem, nýbrž autorem. The Philosophy of Modern Song slibuje eseje k 60 písním, které napsal někdo jiný, výběr vypadá vskutku zajímavě.
Chtěli bychom vás upozornit na koncert Daniel Romano’s Outfit, který se uskuteční v neděli 26. června od 19:30 v Cross Clubu, Praha-Holešovice. Proč zrovna na něj?
Tahle kapela natočila Dylanovu desku Infidels tak, jak by mohla znít, kdyby ji Bob nahrál s The Plugz. Nevíme sice, jestli z ní něco zahrají v Praze, ale i tak to bude jistě navýsost zajímavé, jak dokládají aktuální nahrávky.
Kdo jste viděli film Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey, víte, že Winstona Dylanovi doporučil jako náhradu za sebe Charlie Quintana. Toho si s částí The Plugz vzal Dylan jako doprovodnou kapelu na své účinkování v The Late Show Davida Lettermana v roce 1984. A porovnáte-li tyto verze Licence To Kill a Jokerman s výše uvedenými, není to tak špatné, ne?
21. Dylan Days / Zimmerman Frei jsou za námi a jak na FB píše Honza Řepka, „kdo nebyl na místě, malilinko prohloupil“. V době, kdy si pořadatelé kulturních akcí stýskají, že covid odnaučil lidi chodit, bylo příjemné vidět Kaštan plný a to zdaleka ne jen a pouze zasloužilých pamětníků. Počty ale nejsou všechno, hlavně atmosféra dala vzpomenout nejlepších časů Daňkovic, včetně křepčení pod pódiem a hudebních i jiných překvapení – jedno z nich, interview překladatele knihy Dylan & já Ondřeje Sobotky s jejím autorem Louisem Kempem, si můžete připomenout zde. Jenom na to závěrečné jamování kolem stolu i kvůli pokročilé hodině nedošlo.
Našemu dvornímu archiváři Petru Sedláčkovi se zkřížil termín s jinými záležitostmi, ale díky Berenice Haladové se můžete podívat na fotky na webu i na FB a dokonce shlédnout i nějaká videa.
Přejeme pěkné léto a pokud byste věděli o někom lačném těchto našich příležitostných okružních listů, rádi ho přidáme do mailing listu.
Čas posledních dnů zrychlil přespříliš, poslední rychlé informace tedy až za pět minut dvanáct (ne-li později).
Zítra začínáme ve dvě v PopMuseu promítáním filmu Dylanova bubeníka Winstona Watsona, navážeme tam křtem překladu knihy Louie Kempa Dylan a já. Ač to bude probíhat v běžné otvírací době PopMusea, jsme domluveni, že tam nebude potřeba platit zvlášť vstupné, to bude dobrovolné do krabice.
Od pěti se bude podle počasí hrát buď venku vzadu za Kaštanem nebo nahoře v sále, to už bude zpoplatněno.
S ještě větším zpožděním si dovolím upozornit na včerejší dylanovský stream Honzy Řepky s hostem Pavlem Keroušem. I když je snad zítra oba uslyšíme, je to příležitost si to zopakovat (ranní ptáčata si to můžou dát jako aperitiv).
Trvalo to a oproti minulému oznámení došlo k nějakým změnám, věříme však že k dobrému.
K 21. Dylan Days / Zimmerman Frei se sejdeme poslední květnovou sobotu 28.5. a to dříve než obvykle. Již o druhé hodině odpolední začne v PopMuseu promítání filmu Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey, v němž svou neuvěřitelnou cestu k Dylanovi, s Dylanem a od Dylana velmi zábavně a zároveň moudře líčí člověk, který mu seděl za zády čtyři roky za bicí soupravou, mj. také na prvních čtyřech pražských koncertech. Nevládnete-li rychlým odposlechem američtiny, nemusíte zoufat, film je vybaven českými titulky.
Na film kolem čtvrté naváže křest českého překladu knihy Dylanova kamaráda z mládí a producenta Rolling Thunder Revue Louie Kempa DYLAN A JÁ. Kmotrem bude pravidelným účastníkům dobře známý Zdenek Pecka, své otázky budete moci položit i překladateli a vydavateli a knihu si bude též možné na místě zakoupit – případně i nechat podepsat 🙂
V pět se přesuneme za Kaštan, kde na venkovním pódiu uctí mistrovy jednaosmdesátiny Circus ponorka, Radosti života & Petr Pelikán, Jan Řepka & His Friends, Petr Bublák & Zdeněk Zdeněk, The Tired Horses a The Group. Pokud by padal nepříjemnej déšť, odehraje se tato kratochvíle jako obvykle na prknech, která znamenají sál Kaštanu.
Mohlo by se zdát, jako bychom se pořád ještě neprobrali ze zimního spánku, ale na programu 21. Dylan Days / Zimmerman Frei se usilovně pracuje, jen to kvůli jiným událostem je na delší lokte.
Dá-li covid, sejdeme se v sobotu 28. května ve tři odpoledne v Kaštanu.
Pokud jste se nedostali na podzim do Šumperku, budete mít příležitost shlédnout film Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey (věříme ale, že i pro ty, co ho viděli, bude opakování přínosné).
Pak se přesuneme o patro níže do PopMusea k mírně opožděnému křtu knihy DYLAN A JÁ za účasti vydavatele a překladatele (překvapení nejsou vyloučena) a k rozpravě o ohlasech Boba Dylana v Zemích Koruny České s autorem výstavy MNĚ SE LÍBÍ BOB! (nebude-li se tou dobou nacházet mimo území hlavního města).
Mezitím by se nahoře v sále měl nachystat zvuk a kolem šesté se tam navrátíme k obvyklým kratochvílím s interpretací oslavencových písní. Ani zde nejsou překvapení vyloučena.
Ne, nemusíte se obávat, nebudu si vylévat nitro. „DYLAN A JÁ“ je název nakladatelstvím Galén právě vydávaného českého překladu knihy „Dylan & Me: 50 Years Of Adventures„. Napsal ji Louie Kemp, který se s Dylanem seznámil v roce 1953 a zůstali blízkými přáteli i v dalších letech. Autora překladu znáte nikoli z televizní reklamy, ale osobně z našich setkání Dylan Days/Zimmerman Frei.
V pořadu ČT 13. komnata Jana Rejžka sice o Dylanovi řeč není, ale právě v třinácté minutě se tam objeví. Náhoda? Nemyslím si … 🙂
Pokud jste se do Šumperka nedostali, můžete shlédnou záznam kolokvia a narozeninového koncertu v kostele (komplet, Broken Harp, Jan Řepka, Vladimír Merta, Jarda Svoboda), pořízené péčí Petra Sedláčka. Pokud by někdo toužil po úplném audio záznamu celého koncertu, může si ho k privátním studijním účelům stáhnout zde (cca 300 MB, poděkování Tomášovi Junovi).
21. Dylan Days / Zimmerman Frei se budou konat v sobotu 28. května 2022 v Praze u Kaštanu. Není úplně nereálné, že bychom tam mohli promítnout film „Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey“. Rádi bychom nejprve zjistiti váš ctěný zájem, přece jen zajištění promítnutí spotřebuje jistý čas, energii i náklady a postrádá smysl to podstupovat, pokud by šlo pouze úzký okruh, schopný vměstnat se do jednoho obýváku. Patříte-li mezi vážné zájemce, prosíme o reakci.
Hledat dnes dobrovolníka je asi jako hledat nového Dylana, ale dejme tomu šanci. Jak jste si mohli všimnout, tento web ani FB profil nesrší zrovna nezvladatelnou aktivitou. Zvláště sem by se dalo jako odkaz budoucím generacím naládovat mnoho užitečných informací, které ohledně výstavy (do konce ledna je ještě k vidění v Šumperku, neprováhejte) shromáždil Radek Diestler a jejichž esence sice bude zachována aspoň na textech panelů a uložena pro případné badatele v archivu PopMusea, ale to ostatní odejde cestou všelikých myšlenek. Našel-li by se nějaký masochista, který by byl ochoten přiložit ruku k dílu, obzor budoucnosti české dylanologie by mohl dostat o něco světlejší odstín tmavošedé. Nestálo by to někomu za ten chvilkový pocit nesmrtelných zásluh?
V Šumperku se doprodala jubilejní trika, ale něco málo zájemců ještě přišlo s prosíkem. Nelze nic slibovat, ale našlo-li by se k nim dalších aspoň 10 spravedlivých, není vyloučena šance na dotisk. Máte-li zájem, napište velikost a orientaci (k dispozici je ovšem pouze Man, Woman a Unisex), případně počet, je-li nebinární. Pod stromeček to teď bude těžko, na druhou stranu byste mohli mít vyřešený dárek skoro rok dopředu.
Kdo jste v Šumperku na Blues Alive teď o víkendu byli, víte. Zkoušet to přiblížit ostatním je pošetilé, ale dokud jsem napěchován dojmy, upustím páru a dám pár doporučení.
Pokud jste nestihli v květnu nebo červnu výstavu Mně se líbí Bob v jejím domácím PopMuseu, neváhejte a udělejte si výlet do Šumperku, bude tam v muzeu až do ledna (co připlatíte za cestu, ušetříte za vstupné, za třicet korun si leckde nedáte ani pivo). Včera jsem si ji napočtvrté konečně v klidu celou prohlédl a přečetl a je to vskutku impozantní počin. Kdybych nosil klobouk, před Radkem Diestlerem smeknu.
Pokoušel-li by se vám někdo tvrdit, že bubeníci jsou vymlácený palice, s úsměvem ho odkažte na film Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey. Byl jsem ve skoro plném šumperském kině drobet nervózní, jestli to nebudou jen náhodné obrázky ala rodinná dovolená, ale tak vtipný a moudrý dokument jsem už dávno neviděl. Winston ukázal Dylana, jak jsem si ho (ne vždycky, ale) představoval. A sám je velmi příjemný, skromný a vstřícný člověk, co to má v hlavě srovnaný a nezblbnul, když přišel k Dylanovi jako slepý k houslím (aspoň co jsem ho za tu chvíli mohl poznat). Tady je aspoň ochutnávka.
Pro mě to byl jeden z nejvyšších vrcholů šumperských velehor, po filmu však hned následovala další lahůdka. Vím, je to hnusné, ale vnímal jsem to jako jediný případ, kdy covid něčemu pomohl. Na Druhou trávu s Watsonem jsem se těšil velmi a karanténu jim rozhodně nepřeju, ale Křesťana jsem už mnohokrát slyšel a věřím, že ještě uslyším, a s různými výjimečnými hosty si už také zahráli, zatímco narychlo zaskakující Living Free s ním místo Michala Noska byli neopakovateným zážitkem. Předpoládal jsem, že budou hrát svůj běžný repertoár, stihli však nacvičit (nebo to snad střihli rovnou?) zopár dylanovek doplněných příbuznými CSN&Y a sólo Y. Výborné, všichni do jednoho i jako celek.
U kolokvia jsem měl dvě obavy – že po ránu v jedenáct se nevykope moc lidí a že bude, jak se to u podobných diskuzních panelů někdy stává, pomalý rozjezd. Zbytečně – příjemný sál v příjemné knihovně byl příjemně zaplněn a otázky Ondřeje Konráda ani odpovědi pozůstalých účastníků (Robert Křesťan zůstal bez náhrady, Jakuba Guziura zastoupil jeho kolega z univerzity Matthew Sweney, od devadesátých let u nás žijící Američan) nedaly rozpakům šanci. Nějaké shrnutí by se zde mělo časem objevit. Z následující přednášky Elijaha Walda o Dylanovi před PPM a BITW jsem nerad musel v půlce odběhnout chystat tribute v kostele. Ani tady se nenaplnily obavy, zvuk byl velmi dobrý, loď plná pozorných posluchačů a časově jsme do hlavního programu v KD nepřetáhli tolik, aby lidi začali houfně odcházet. Dalo by se říci, že se to vydařilo. Velký dík Blues Alive, že po koronavirovém zarachu vzaly Dylan Days pod svá křídla.
Péčí Petra Sedláčka by většina podstatných věcí měla být zdokumentována a časem bude zpřístupněna (ale pod stromeček to neslibuje). Čekání si můžete zatím zkrátit záznamem toho, co nám z původního plánu dovolil covid v květnu na zahrádce u Kaštanu – celý záznam, Radosti života, Broken Harp, Jan Řepka, Lent Moyo, Slávek Klecandr & Jarda Jetenský, Vladimír Merta, The Tired Horses, Gospel Boogie Band – světelné podmínky už žel nedovolily zachytit The Group, Jana Fice a přání dobré noci od jednotky městské policie.
Souhrnný přehled na sumpersko.net.
Pokud byste si chtěli zkrátit čekání na pokračování Dylan Days v Šumperku, Jan Řepka bude 1. října v Praze u Kaštanu zpívat své výborné překlady dylanovek včetně zbrusu nových. Takhle mu to šlo v Telči.
Podzimní pokračování oslav dylanovského jubilea bude mimořádnou součástí letošního ročníku festivalu Blues Alive v Šumperku ve dnech 11.-13. listopadu.
Vstupenky na konkrétní pořady Dylan Days v rámci Blues Alive jsou v prodeji samostatně od dnešního dne na https://bluesalive.cz/vstupenky/ a budou k mání i bez nutnosti mít permanentku.
Čtvrtek 11.listopadu
16-17 v muzeu vernisáž výstavy MNĚ SE LÍBÍ BOB! (Bob Dylan a jeho stopa v českých zemích a přilehlém okolí), vstup je volný.
Pátek 12.listopadu
11-12:30 v městské knihovně kolokvium věnované Dylanovi a jeho dílu, jejímiž účastníky budou Jakub Guziur, Petr Onufer, Robert Křesťan, Jan Řepka a Jan Sobotka. Vesměs jde tedy o překladatele, interprety, anglisty či hudební publicisty – začasté porůznu kumulující tyto funkce – tak či onak se zabývající životem a dílem jubilujícího velikána.
13-14:30 rovněž v knihovně přednáška Elijaha Walda, autora knihy Dylan se dal na elektriku!. Na tuto přednášku platí stejná vstupenka jako na kolokvium, v předprodeji není uvedena.
16-19 v kostele komorní koncert a tribute Bobu Dylanovi za účasti Broken Harp, Jana Řepky, Jardy Svobody a Vladimíra Merty.
Sobota 13.listopadu
11-13 v kině film Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey (2009), osobně uvede Winston Watson, mimo jiné bubeník prvních čtyř Dylanových pražských koncertů.
13-15 ve velkém sále Domu kultury koncert Roberta Křesťana a Druhé trávy s hostujícím Winstonem Watsonem (je součástí hlavního programu, je třeba mít permanentku).
16-17:30 v knihovně přednáška Elijaha Walda, věnovaná tentokrát nikoliv Dylanovi, ale kořenům blues. Připomínáme, že Elijah W. je též autorem skvělé knihy Co je blues?, proto též velice doporučujeme!
Díky vstřícnosti festivalu Blues Alive v Šumperku (držitele ceny Keeping the Blues Alive) budou podzimní oslavy Dylanova jubilea pokračovat v rámci letošního ročníku tohoto festivalu, který se koná 11.-13. listopadu 2021.
Permanentky na festival jsou právě v prodeji zde https://bluesalive.cz/vstupenky/ a mizí velice rychle!!!
Upozorňujeme také na to, že každoročně vyprodaný festival obvykle zcela vyčerpává ubytovací kapacity ve městě a okolí.
Nicméně lístky na konkrétní pořady Dylan Days v rámci Blues Alive budou v prodeji samostatně koncem léta. Vstupenky na tyto akce budou k dispozici i bez nutnosti mít permanentku.
Protože Blues Alive disponuje možnostmi zcela nad rámec dosavadních možností Dylan Days, bude program – jakkoliv vycházející ze zavedené praxe rozpravy plus koncert – obohacen o dylanologické kolokvium a především o významné hosty. Pro další informace sledujte proto bedlivě aktuality zde, případně přímo stránky https://www.bluesalive.cz/.
Teskníte-li po koncertním zážitku, osobně se ho zatím nedočkáte, ale právě se začaly prodávat lístky na exkluzivní virtuální seanci. Máte-li volný nedělní večer 18. července a pětadvacet babek, neváhejte.
První reportážní záběry z Dylan 80 Celebration lze nalézti na YouTube.
Píšou o nás v Deníku N. Pokud nejste předplatitelé, moc si asi nepočtete, tak aspoň inkriminovaný závěr:
Po světě se také koná celá řada každoročních „BobFestů“, malých i větších, termínově rozložených většinou do sobot kolem data písničkářových narozenin, letošní kulatiny pochopitelně nevyjímaje. Pořádají se třeba v Dylanově rodném Duluthu. Dlouhou, téměř čtvrtstoletou tradici má festival v městečku Spring Green ve Wisconsinu. Další organizují v komunitě Micaville v oblasti Blue Ridge Mountains. Atd atd.
Ostatně i u nás, obvykle v pražském klubu Kaštan, každoročně probíhá sympatická akce Mistrových příznivců Dylan Days / Zimmerman Frei, kde si s chutí opakovaně zahrál třeba Vladimír Merta. I letos se na zahrádce příslušného klubu a za „patřičných hygienických opatření“ mini-festiválek uskutečnil.
Právě tento písničkový „život věčný“ (ono v religiózní terminologii běžné pořadí slov je zde jaksi namístě) platí za nejpádnější důkaz nadčasové hodnoty Dylanovy tvorby a jejího významu pro celosvětovou kulturu druhé poloviny 20. století. A jak je vidět i z časů následujících, protože mnohé Dylanovy kusy prostě zlidověly a za své je berou další generace umělců, amatérských nadšenců i publika. K tomu není třeba pořádat vědecká sympozia. Stačí jen použít vlastní uši a uvědomit si, že Dylanovy písně znějí prakticky všude. Jistě, Dylanova muzika a interpretace se nemusí líbit každému, ale na významu jim to neubírá.
Titulek je samozřejmě nadsazený, ale nám se to sobotní podujatie po té dlouhé pauze zdálo docela vydařené. Díky všem, kdo se na tom jakkoli podíleli a zvláštní poděkování Dominiku Sauerovi – je hodně dobrých zvukařů, ale nejednomu z nich by v tak improvizovaných podmínkách došla trpělivost.
Jak bylo oznámeno, pokračování by se mělo konat v listopadu v rámci Blues Alive v Šumperku. Až budeme vědět víc, objeví se to zde, na Facebooku a přednostně budou informováni ti, kdo jsou v mailing listu (pokud byste se chtěli přidat, stačí napsat).
Pokud jste nestihli navštívit výstavu v PopMuseu, stojí to opravdu za to. Otevřená bude do 26. června, odložená vernisáž bude zítra od půl sedmé.
V neposlední řadě bychom chtěli připomenout květnové monotématické dylanovské číslo UNI a rozhovor s Vladimírem Mertou v Lidových novinách. Řadu programů věnovala jubileu Boba Dylana také Vltava a další média.
Z limitované edice 80 jubilejních triček už nezbývá téměř nic, ale protože zájem těch, na něž se nedostalo, byl nezanedbatelný, a hlavně protože oslavenci přejeme ještě mnohá další léta, uvažujeme o dotisku. Ten bude zřejmě směrován hlavně k podzimnímu pokračování, ale zájem je možné projevit už teď.
Na stránkách PopMusea je vidět i několik fotek ze soboty a další fotky různých fotografů lze nalézt na Facebooku. Pokud jste fotili a byli byste ochotni svoje díla poskytnout do galerie na náš web (zatím poněkud zanedbané), budeme potěšeni. Stejně tak, našel-li by se někdo ochotný se o tento web tu a tam postarat, jeho potenciál zatím není až tak moc využitý.
Schází nám jen jediný ráno, jak to překládá Michael Žantovský.
Pokud vás znervóznil dnešní odpolední déšť, máme pro vás dvě dobré zprávy. Jednak Norové i CHMI pro Prahu předpovídají na zítřejší odpoledne sluníčko. A pokud by se to zvrtlo (change in the weather is known to be extreme, znáte to), přece jenom bychom nakonec mohli najít úkryt v sále Kaštanu, byť za poněkud drsnějších podmínek než loni, najednou by tam mohlo být jen 40 osob, ostatní by na střídačku museli popíjet pod slunečníky na zahrádce nebo v malých dávkách navštěvovat výstavu v PopMuseu. Ale what’s the sense of changing horses in midstream? Zítra bude sluníčko.
Kromě našeho sobotního setkání se teď Dylanovu jubileu věnují i mnozí další.
Již zítra večer proběhne video-stream jednoho z nejlepších českých překladatelů a interpretů Dylanových písní Jana Řepky.
Vltava připravila celou řadu pořadů:
– již víc než týden běží čtení z Kronik (v archivu do 7.6.)
– v pondělí začal seriál zamyšlení Bob Dylan jako Shakespeare naší doby
– dnešní Večer na téma od 20:00 povede muzikolog, publicista a kritik Aleš Opekar a nazval jej stejně jako výstavu v PopMuseu Mně se líbí Bob!
– v sobotu se sejdeme v Kaštanu, ale hned v neděli bude odvysílán Koncert bez hranic
– a Bob Dylan by se měl objevit i v pondělním a zítřejším Jazzovém podvečeru
Přímo na den narozenin 24. května připravila Knihovna Václava Havla on-line besedu, kdy o Bobu Dylanovi, jeho tvorbě a českých souvislostech budou hovořit a občas i hrát, broukat a zpívat Mariana Machová, amerikanistka, hispanistka a překladatelka, Petr Onufer, editor souborného vydání písňových textů Boba Dylana v překladu Gity Zbavitelové (2019), “český Bob Dylan” Vladimír Merta, překladatel a publicista Josef Rauvolf a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, jeden z prvních českých překladatelů Boba Dylana, který se bude snažit pořad zmoderovat.
Vzhledem k narůstajícímu zájmu o akci příští sobotu a omezené kapacitě, dané protiepidemickými opatřeními, vám doporučujeme rezervaci ve vstupenkovém rezervačním systému Kaštanu.
Vstupné na DD/ZF je letos dobrovolné, v systému je z technických důvodů uvedena symbolická 1 koruna. Ale budeme samozřejmě rádi, když na místě přispějete o něco více do klobouku na zvukaře a případně i na cestu vzdálenějším muzikantům.
Našeho zářného příkladu následovala s pružností sobě vlastní i vláda a také již vpustila nesmělý ranní paprsek do temné české pandemické noci. Takže od pondělí bude možno navštívit restaurační předzahrádky i akce veskrze kulturní za těchto podmínek:
– vnitřní akce na sezení max. 40 lidí (stání nelze)
– venkovní akce (opět pouze) na sezení max. 80-90 lidí
– evidence návštěvníků (emailová adresa)
– povinný respirátor
Návštěvník musí splňovat jednu z těchto 4 podmínek:
– 14 dní od ukončení očkování
– před méně než 90 dny prodělání onemocnění COVID 19
– negativní antigenní test ne starší 72 hodin
– negativní PCR test ne starší 7 dní
20. Dylan Days / Zimmerman Frei mohou tedy mávnout svými přeraženými křídly a pokusit se o zkušební vzlet. Dá-li počasí, bude se příští sobotu 22.5. od třetí hodiny odpolední slavit a hrát na přední zahrádce Kaštanu, jak to bylo plánováno loni, než nás déšť zahnal pod střechu, tj. bez podia, s omezeným PA a vstupným dobrovolným do klobouku, aby ani zvukař nezůstal na suchu. Zachránit něco z původních smělých plánů se pokusíme na podzim.
Dneškem začala na Vltavě četba na pokračování z knihy vzpomínek našeho oslavence Kroniky. Nestíháte-li si včas naladit rádio, zde je archiv.
Dylan by proti XL asi nic nenamítal, ale ozvala se řada hlasů, že to je velikost pro anorektiky. Po bedlivém průzkumu byl problém identifikován mezi špičkou nosu a temenem hlavy autora minulého příspěvku a vzápětí odstraněn (tedy ten velikostní limit). Jste-li lačni podrobností ohledně objednávky trička, kontaktujte nás, prosím.
Pokud byste si přáli velkého Boba při příležitosti jeho obzvláště kulatého výročí nosit nejen v srdci, ale i na hrudi, máte možnost objednat si jubilejní T-shirt. Tričko bude černé barvy s šedo-bílým potiskem v pánské/dámské/dětské nebo unisex variantě a velikostech XS, S, M, L a XL. Pro objednavší si bude k vyzvednutí 22. května při Kaštan sessions za 250 Kč (případně i při dalších oslavách na podzim). Objednávku s uvedením počtu kusů, variant a velikostí směřujte do 16.5. mailem na [email protected] (na dotaz vám také můžeme zaslat náhled ve větším rozlišení). Jde o limitovanou edici, jejíž velikost se bude řídit množstvím objednávek. V odůvodněných případech se můžeme domluvit i na zaslání poštou či vyzvednutí jiným způsobem.
——————————
Z limitované edice 80 jubilejních triček už nezbývá téměř nic, ale protože zájem těch, na něž se nedostalo, byl nezanedbatelný, a hlavně protože oslavenci přejeme ještě mnohá další léta, uvažujeme o dotisku. Ten bude zřejmě směrován hlavně k podzimnímu pokračování, ale zájem je možné projevit už teď.
Vážení a milí přátelé, usnesli jsme se, že ve stále přetrvávajících tekutých píscích nejasností vytyčíme pevný bod a do vytrvalých hutných mlh vneseme paprsek světla. Takže nebudou-li padat trakaře, vláda nebo jiné lapálie, setkáme se v sobotu 22. května o třetí hodině odpolední na zahrádce Kaštanu k uctění památky slovutného barda a provozování jeho odkazu, včetně děl dosud neslýchaných, jak již bylo avizováno dříve. K tomuto účelu bude nachystán malý aparát na zpěv + možnost zapojit si komba, případně i postavit úměrně minimalizovaný základ bicích či jiné kratochvíle pod heslem „Veni, vidi, oscula cantanti“ čili „Jak si to uděláme, tak to bude“. Chystáte-li se zúčastnit, prosíme o laskavé avízo.
Taktéž bude možné navštívit výstavu MNĚ SE LÍBÍ BOB! (Bob Dylan a jeho stopa v českých zemích a přilehlém okolí) v sousedním Pop Museu.
A máme tu další překlad. Zážitky Roberta Sheltona, který se s Dylanem přátelil až do konce sedmdesátých let a ze životopisců se k němu dostal asi nejblíž, přeložila Gita Zbavitelová a na pultech je již od prvního dubna, aniž by to byl apríl.
Na stránkách Untold Dylan se nabízí možnost dopsat pět písniček, ke kterým se víceméně v úplnosti dochoval pouze text. Tamtéž najdete i odkazy na první výsledky, nicméně pokud by Vás tato nabídka zaujala, nelze doporučit jejich poslech, neboť by mohly kontaminovat Vaši inspiraci. Samozřejmě se nabízí i možnost kromě melodie zkusit i český překlad.
Chcete-li tedy oslavit dylanovské jubileum aktivně, potřebný materiál najdete zde:
– Dope Fiend Robber https://bob-dylan.org.uk/archives/14289
– Don’t let anyone write your story https://bob-dylan.org.uk/archives/14457
– Song to Bonny https://bob-dylan.org.uk/archives/15609
– Bowling Alley Blues https://bob-dylan.org.uk/archives/15721
– Tioga Pass https://bob-dylan.org.uk/archives/15634
Výsledky Vašeho snažení rádi přivítáme na některé z našich akcí.
Je k dispozici téměř celý záznam letošních improvizovaných 19. Dylan Days / Zimmerman Frei, pořízený péčí Petra Sedláčka.
Podle předpovědi se jeví, že ten dlouho očekávaný a toužebně vyhlížený rain jak na sviňu gonna fall zrovna zejtra. I když má být spíš soft než hard, stane-li se tak, nalezneme shelter from the storm jako minule v sále CC Chestnut, White Mountain St. 201/150. Bude to za stávající situace trochu větší opruz, neb strictly masked & anonymous (ale roušky by vyjma konzumace musely být i venku na zahrádce) + no drinking & eating inside (občerstvení bude fungovat dole in the garden a pár míst pod slunečníky se tam najde) + rozestupy (nedá-li se tedy tvrdit, že jsme všichni Bob’s family), ale věříme, že i tak se letošní 19. Dylan Days / Zimmerman Frei alias Limping Lightning Revue vydaří. Vstupné nebude, ale chtěli bychom do klobouku vybrat aspoň na zvukaře.
Řádění a rizika pandamie corrina viru nechceme zlehčovat a tvrdit, že life don’t mean a thing, ale je-li aktuální počet osob s prokázaným onemocněním COVID‑19 k dnešnímu ránu v celé ČR 2.519, byl by to obzvláštní pech, kdyby se naše stretnutie stalo epicentrem nového šíření. A jsme hotovi se domnívat, že mezi milci Old Bob Music se nacházejí samé zralé a zkušené osobnosti, schopné zvážit, zda by se mohly stát ohroženými či ohrožením. Nicméně pokud si zapnete sdílení polohy v aplikaci mapy.cz nebo nainstalujete e-roušku, bude karanténa zase o něco chytřejší (Big Brother o nás už stejně všechno ví).